2+1 Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Geleneksel Ev Dekorasyonu

2+1 küçük ev dekorasyonunun nasıl yapılacağını inceleyeceğimiz yazımızda püf noktalarıyla sizlerle 2+1 ev dekorasyonunun ipuçlarını paylaşacağız. Küçük bir evde yaşadığınızda eşyalarınızı yerleştirmek ve dekore etmek zordur. Hangi eşyalara gerçekten ihtiyacınız olduğunu belirleyerek onları kullanmanız gerekir. Bu durum, dekorasyon işlemini daraltsa da 2+1 evleri de mükemmel alanlara dönüştürmek sandığınızdan daha kolay ve zevkli bir süreçtir. Küçük alanlarda çalışırken daha tasarım odaklı olup kullandığınız nesneleri öznelleştirerek keyifli ortamlar ve ambiyanslar oluşturabilirsiniz. Odağınızı her yaşam alanı için ayrı ayrı belirlemeli, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi değerlendirmelisiniz. İşte 2+1 küçük ev dekorasyonu fikirleri…

Işık

2+1 evinizin dekorasyonuna doğru aydınlatma ile farklı boyutlar kazandırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken pencerelerinizin aldığı ışık miktarını ölçerek bundan sonraki dekorasyon adımlarınızı ışık temelli atmakla başlayabilir. Örneğin; pencerelerinizin önünde fazla eşya kullanmayıp açık alanlar oluşturabilirsiniz. Böylece ışıktan daha fazla faydalanacağınız için odanız daha geniş bir görünüme ulaşacaktır. Bir diğer ipucu ise pencerelerinizde kullanacağınız perdelerde. Perdelerinizi fazla koyu olmayan tonlardan seçmeniz yine odanızın ışık miktarını dengeleyerek daha geniş bir görünüme ulaştıracaktır. Yerde boş alan oluşturmanızı gerektirecek yer aydınlatmaları yerine aplikler kullanabilir, tavan sarkıtmalı aydınlatmaları deneyebilirsiniz. Bu da alanınızı genişletmeye yardımcı olacaktır.

Köşe ve Duvarlar

Duvarlarınızı iyi değerlendirmeniz en önemli bir diğer adımdır. Duvarlarınızda açık renkler tercih etmelisiniz. Küçük ev dekorasyonlarında en ufak bir köşeyi bile doğru bir biçimde değerlendirmek çok önemlidir. Evinizde kullanmadığınız ölü köşeleri, gözden kaçırdığınız alanları tespit etmelisiniz. Ölü kalmış köşenizde kullanacağınız bir dolap güzel bir depolama çözümü olabilir. Gözden kaçırdığınız bir başka duvar ya da köşe yeni kitaplığınız için harika bir konum olabilir. Artık görmekten sıkıldığınız kalorifer peteğine bir kapak tasarlayabilir veya özel ev dekorasyon aksesuarlarımızdan birini seçebilir böylece sıkıcı görünümünden kurtularak onu kişiselleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Tv Üniteleri

Bir tv ünitesine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Tv üniteleri küçük ev odalarında büyük alanlar kaplayarak boş alanın daralmasına yol açar. Tv ünitenizi kaldırıp televizyonunuzu duvara sabitlemeyi deneyebilirsiniz.

Küçük Evlerde Eşya Çözümleri

Küçük evlerde alan kazanmak için farklı çözümleri denemelisiniz. Çok fonksiyonlu mobilyalar bu noktada tam da ihtiyacınız olan şeyler. Yeni bir yemek yeme alanı oluşturmak için akıllı sehpalardan faydalanabilirsiniz. Kapalıyken kahve, dergi sehpanız olabilecek bu ürünler, açılarak kullanıldığında üzerlerinde kahvaltınızı edebilir veya akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Küçük pufların üzerlerine tekerlekli sehpalar koyabilir, böylece misafirleriniz geldiğinde ekstra oturma alanları oluşturabilirsiniz. Sandıklı yataklar ve oturma grupları tercih ederek depolama alanlarınızı arttırabilirsiniz. Duvarlarınızda yüksek bölgelerde kullanacağınız raflar da iyi depolama çözümleri olabilir.

Küçük Evleri Daha Geniş Gösterecek İpuçları

Küçük evleri daha geniş gösterecek en güzel ipuçlarından biri, aynalardır. Aynalar küçük alanınızda derinlik ve sonsuzluk hissi yaratarak ferahlama sağlar. Yemek masanızı konumlandırdığınız alanınızda kullanacağınız bir ayna bu yönden iyi bir çözümdür. Açık renklerle dekore edilmiş bir ev ise olduğundan daha geniş bir ev hissi yaratmanın bir başka yoludur. Açık renkli duvarlar, perdeler, mobilyalar daha ferah bir alan oluşturarak küçük evleri daha geniş gösterir. Doğru renk seçimleri doğru aydınlatma seçimleri ile birleştirildiğinde ortaya çok iyi bir sonuç çıkacaktır.

Küçük Ev Dekorasyonunuzda Desenlerin ve Renklerin Yeri

Küçük ev dekorasyonu yapıyor olmak desenlerden feragat edecek olmak anlamına gelmez. Küçük ev dekorasyonunuzu yaparken de kendi tarzınızı yansıtacağınız desenlerden yararlanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta; bu desenlerden yararlanırken evinizin genelinde olması gereken ferahlık ve genişlik kavramlarıyla yakalamanız gereken dengeye uyum sağlamasıdır. Desenlerinizi yoğunlaştırmanız alanınızı daraltacaktır. Bu nedenler desenlerinizi daha az ve öz bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Bir perdede kullanacağınız bir desen, örneğin kırmızı renge boyamak istediğiniz duvara uyum sağlayarak onu daraltmamalıdır. Kırlentlerinizin desenleri koltuğunuzu daha küçük gösterecek türde olmamalıdır. Renkler ve desenler arasındaki dengeyi kurduğunuzda yaşam alanınız daha keyifli hâle gelecektir.

Küçük Evlerde Yeni Yaşam Alanları Yaratmak

2+1 ev dekorasyonu yaparken odalarınızı bölerek yeni odalar ve yeni yaşam alanları oluşturmaya ihtiyacınız olabilir. Bunun için tül ve perdelerden veya oda bölücülerden ya da daha iyi sonuçlar için seperatörlerden faydalanmanız oldukça kullanışlı çözümler oluşturabilir.

Evinize en uygun dekorasyon çözümlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Yazıyı Paylaş

Birlikte Tasarlayalım

Uzman mimarlarımızla yaşam alanlarınızı birlikte tasarlayalım!