Ev Dekorasyonunda Ufak Dokunuşlar

Ev dekorasyonu söz konusu olunca öncelik bireysel tercihler kapsamındadır. Eşya seçimleri, oda içerisindeki yerleri, aydınlatmalar, perdeler, halılar, dekoratif ürünler hepsi birbiri ile bağlantılıdır. Birbirlerine uyumlu olması gereken bu parçalar gerek özellikleri gerek renkleri ile orantılı olmak zorundadır.

Konu dekorasyon olunca renk seçimi ve renk uyumu en önemli ayrıntıdır. Dekorasyonun temelinde koltuklar, halılar ve perdeler olduğundan birbirine uyumlu renkler seçilmesi en önemli detaylardan biridir. İç mimarlık ofisi olarak ev dekorasyonlarında artık fazla eşyadan ziyade kullanışlı az eşya tercih etmekteyiz. Az eşya ile oluşturulan mekanlarda da amaç ortamı çok daha geniş ve ferah göstermektir. Bunun için de renk seçimi her zaman pastel tonlardan yanadır.

Ev Dekorasyonunda Koltuk Seçimleri

Ev Dekorasyonunda Ufak Dokunuşlar

Genelde mekana bu ayrıntıyı katabilmek için açık renkli duvarlar tercih edilir. Buna ek olarak bazen yine açık renkli koltuklar seçilirken bazen de kullanımı çok daha canlı tutabilmek adına renkli koltuk seçimleri yapılır. Eşya seçimlerinde klasik, modern, retro ya da vintage gibi seçimler ön plandadır. Bu tarzlara ait seçimlerle yaşam alanları oluşturulur.

Ev dekorasyonunda halı ve perdenin uyumu da artı önem taşır. Halı seçimlerinde tercih edilen renkler genellikle odanın rengi ile uyumlu olmalıdır. Bir ev dekorasyonunda klasik seçim ağırlıklı ise genelde çok fazla aksesuar var demektir. Geleneksel anlamda bir yaklaşım vardır. Kullanılan görsellikler mutlaka dekorasyonunda güçlendirici özelliktedir. Mesela maddi değeri yüksek olan tablolar seçilir. Klasik bir ev dekorasyonunda mobilyalar büyüktür ve genelde ahşaptır. Tek renk tercih edilir. Kumaşları nötr renklerdedir.

Ev Dekorasyonunda Destekleyici Objeler Nelerdir

Konu ev dekorasyonu olduğunda konfor büyük önem taşır. Odalar kullanım amacına göre dekore edilmelidir. Ve beraberinde uygun eşyalar seçilmelidir. Ev aksesuarının seçimi de bir o kadar önem taşır. Avizeler, perdeler, dolaplar dekorasyonda farklılık yaratır. Ev dekorasyonunda tasarım daha çok banyo ve mutfakta tercih edilir. Mutfaklarda çok daha soft renkler tercih edilirken banyolarda destekleyici olan objelerle bir hava yaratılması sağlanır.

Yaşam alanlarının çok daha çekici ve albenili olması için dekorasyon çok önemli unsurlardan biridir. Dekorasyonunda değişik fikirler kullanılır. Renk düzeninde oynanır. Renklerle oynamak dekorasyonun temelini oluşturur. Farklı dekorasyon düzenlerinde geniş bir salon söz konusu ise şömine ortama farklı bir enerji katacaktır.

Dekorasyonda renk en önemli ayrıntılardan biridir. Bu ayrıntılar içerisinde halının, perdenin ve koltukların tarzları yanı sıra renklerinin de uyum sağlaması önemli bir kavramdır. Mekanda açık tonda renkler kullanılırsa ve az eşya ile dekorasyon yapılırsa çok daha genişlik kazanılır. Kullanılacak eşyaların da renk yönünden uyumlu olması demek tamamlayıcılık özelliğinin sağlanması demektir.

Yazıyı Paylaş

Call Now Button