Mimari Tasarım

Çeşitli Proje Hizmetlerimiz

Mekanlarınız için ihtiyaçlarınızı karşılayacak, aynı zamanda dekorasyon olarak estetik kavramıyla birlikte harmanladığımız mimari tasarım hizmetimiz mevcuttur. İster kısmi alanlarda isterseniz de A’dan Z’ye mekanlarınızın tamamının projelendirmesinde rol almaktayız.

 • Mimari ve İç mimari 2 boyutlu / 3 boyutlu konsept proje tasarımı
 • İç mimari dekorasyon projeleri
 • Uygulama ve imalat projeleri
 • Konsept tasarımlar
 • 3d görsel sunum ve katalog çalışmaları
 • 2d tasarım ve renkli kat planları, sunum çalışmaları
 • Mobilya tasarımı
 • Genel proje koordinasyon ve yönetimi
 • Mimari ve iç mimari konsept geliştirme
 • 3D canlandırma görsel çalışmaları
 • Mobilya, dekoratif ve endüstriyel ürün konsept tasarımı
Tasarim

Mimari tasarım süreci bir yapının tasarlanması ile başlayan, inşası ile devam eden ve yapının teslimine kadar süregelen oldukça geniş bir kavramdır. Tüm mimari tasarımlar belirli bir yapıyı tasarlamayı ve İnşa etmeyi içeren bir süreçtir. Yapıların biçim, ambiyans ve mekan olarak planlanması mimari tasarım aşamaları içerisinde yer almaktadır. 

 Mimari tasarım süreçlerinde farklı birçok dinamik söz konusudur. Planlama, tasarlama, satın alma ve sözleşme ve uygulama gibi birçok aşama mimari tasarım süreçlerinde ele alınmaktadır.

Her bir mimari tasarım kendine özgü ve tektir. Dolayısıyla her bir mimari tasarım için gelişen süreçler her ne kadar genel olarak adlandırılıyor olsa da bu süreçlerin uygulama aşamaları her bir mimari tasarımda birbirinden farklı olarak ilerlemektedir.

Gündelik yaşamda karşınıza çıkan tüm yapılar belirli mimari tasarımların sonucu oluşmuş yapılardır. Her tür mekan bu mekanların içerisindeki eşyaların dizaynı, mekanların dışındaki bahçe ve dış alanların belirli kurallar dahilinde tasarlanması aşamalarının her biri mimari Tasarımın bir sonucu ortaya çıkmaktadır. Bir mimari tasarım için mimarlar ile birlikte farklı meslek grubundan da birçok insan bu oluşum içerisinde yer alabilmektedir.

Mimari Tasarımın Özellikleri

Mimari tasarım çok geniş bir kavramdır. Bazen bir mekan ve bu mekanda içerisindeki eşyaların tasarlanması olurken bazen bir yol ve bu yoldaki ağaç ve bitkilerin belirli bir kurala göre tasarlanmasında içerebilmektedir. Bazen bütünüyle bir evin inşaat aşamasından başlayarak her bir detayı planlanması mimari tasarım olarak ele alınırken bazen bir eve ait tek bir mutfağın ya da bir çocuk odasının tasarlanması olarak karşımıza çıkabilir. Tamamen insanların ihtiyaçlarından Doğan her bir mimari tasarım farklı kapsamlar da ve farklı büyüklüklerde olsa da genel hatları ile bakıldığında bu çalışmaların belli başlı bazı özellikleri bulunmaktadır. İşte büyüğünden küçüğüne her bir mimari tasarımı sahip olması gereken özellikler;

Mimari Tasarımlarda İşlevsellik

İşlevsellik özelliği mimari tasarımların olmazsa olmaz kriterlerinden birisidir. Bir mimari tasarımın profesyonel eller tarafından hazırlandığını gösteren en önemli farklılık o projenin işlevselliğidir. Çünkü işlevsellik ancak alınan iyi bir mimarlık eğitim sonucu planlama bilen ve uygulanabilen bir aşamadır.

İşlevsellik kelime anlamı ile faydalı olmak ve uygun bir şekilde çalışmak anlamına gelmektedir. Mimari tasarımlarda işlevsellik kelimesinin kullanılıyor olması her bir yaşam alanının tasarlanırken sahip olduğu görüntü ile birlikte en verimli şekilde kullanılabiliyor olması demektir. Her bir yaşam alanı mimari tasarım kapsamında ele alınırken mevcut alan içerisinde her bir metrekarenin ama acaba ihtiyacı uygun bir şekilde fonksiyonel Hale getirilmesi hedeflenmektedir. Tüm alanların en verimli şekilde işlene bildiği mimari tasarımlar işlevsellik özelliğine sahiptir.

Oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olan işlevsellik özelliği kendi içerisinde iki farklı açıdan ele alınmaktadır.

 • Teknik fonksiyonellik
 • Ergonomik fonksiyonellik

şeklinde uygulamaya alınan işlevsellik  sayesinde her bir yaşam alanı tasarlanırken göze hitap eden detaylar ile birlikte kullanım amacını da fayda sağlayan en ince detaylarda baz alınmaktadır.

Mimari Tasarım Projeleri

İç mimarlık ofisi mimari tasarım çalışmaları ile yaşam alanlarınızın yeni nesil mimari detaylar dahilinde Hazırlanmasını sağlayan bir firmadır. İç mimari konusunda her tür yaşam alanı için amacına uygun ve Göze hitap eden alanlar yaratan Yasmina İç Mimarlık ofisi bünyesinde her bir aşama için alanında uzman ve eğitimli kişiler görev almaktadır. Mimari tasarım çalışmaları kapsamında sizlerin hayalleri ile birleşen profesyonellik ve özgün bakış açısı sayesinde ortaya uzun yıllar işlevsel bir şekilde kullanılabilen ve ruhu olan alanlar çıkmaktadır.