Villa Dekorasyon Fikirleri

Villa Dekorasyon Fikirleri
Villa Dekorasyon Fikirleri

Bu yazımızda villa dekorasyon fikirlerini ve örneklerini alacağız. Şehirden uzak ve rahat bir yaşam kurmak isteyenlerin tercihi olan villaları dekore etmek artık günümüzde çok daha kolay bir hale gelmektedir. Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyor ve bir rehber arıyorsanız bu yazı tam size göre! Villa dekorasyon fikirlerini iki farklı başlıkta inceleyebiliriz;

  • Villa İç Dekorasyonu
  • Villa Bahçe Dekorasyonu

Villa İç Dekorasyonu

Villa Oturma Odası Dekorasyonu
Villa İç Dekorasyon Fikirleri

Villanın dekore edilmesi gereken iki alanı vardır: İç mekân ve bahçe. Villa iç dekorasyonu bahçeye nispeten daha karmaşıktır. Çünkü renklerle mobilyaların uyumu, aksesuarlar, duvar süsleri, halılar, avizeler, mutfak tasarımı derken binlerce ürün arasından doğru kombinasyonu yaratmak zaman alabilir. Özellikle de çok katlı villaların yatak odaları ve tuvaletleri de ayrı bir mesai istemektedir. İşte doğru dekore edebilmeniz için bazı ipuçları:

  • Villa Oturma Odası Dekorasyonu
  • Villa Mutfak Dekorasyonu
  • Villa Yatak Odası Dekorasyonu

Villa Oturma Odası Dekorasyonu

Villa Oturma Odası Dekorasyonu
Villa Oturma Odası Dekorasyonu

Villa oturma odası dekorasyonu genel villa dekorasyonunun en önemli kısmıdır. Günün büyük bir kısmı burada geçirileceği oturma odaları; rahat, huzurlu ve şık olmalıdır. Bu sebeple oturma odası dekorasyonu önem taşımaktadır. Bunun için ilk önce kullanılacak renklere karar verilmelidir. Yapılmak istenen konsept rahatlık temalıysa mobilyalarda ve duvarlarda pastel renkler tercih edilmelidir. Özellikle duvarlarda açık renkler tercih edilmesi villanın hem modern çizgisini koruyacak hem de ortamı aydınlatacaktır. Mobilyaların rengi de duvarlara uygun olmalıdır. Aynı şekilde pastel renkler kullanılabilirken kontrast ve sert renkler de tercih edilebilir. Tamamen kişinin kendi zevkine kalan bu seçimlerde düşünülmesi gereken tek şey evin modern bir havaya mı yoksa klasik bir tarza mı sahip olacağıdır. Bu aşamadan sonra koltuk seçimlerini yapmak çok daha kolay olacaktır.

Renk seçimi kadar mobilyaların birbiriyle olan uyumları da oldukça önemlidir. Modern tasarımlar seçerek daha minimalist, göz yormayan şık çizgilere sahip mobilyalar tercih ederek günümüz modasına ayak uydurabilirsiniz. Yumuşak hatlı koltuklar ile birlikte yumuşak hatlı mobilyalar tercih ederseniz oturma odanız çok daha şık bir görünüme kavuşacaktır. Aynı durumu sert hatlı, köşeli mobilyalar için de uygulayabilirsiniz.

Villa Oturma Odası Dekorasyonunda Aksesuarlarıa Yer Verin
Villa Oturma Odası Dekorasyonunda Aksesuarlarıa Yer Verin

Zemin de göz ardı edilmemesi gereken bir diğer husustur. Zemin rengini seçebilmek elinizdeyse duvar rengine ve alan genişliğine göre seçim yapabilirsiniz. Çok koyu renkler odayı olduğundan daha küçük gösterecektir. Beyaz gibi çok açık renkler ise fazla göz yorup kirli gözükebilecektir, özellikle de duvarlar da açık renk pek tercih edilmemelidir. Bunun yerine bej, açık kahverengi, gri gibi seçimler yapılabilir. Zemin türü ise kişinin kendi zevkine göre ister ahşap görünümlü veya parke, ister halı görünümlü yer kaplaması isterse de seramik veya fayans yapılabilir. Eğer zemin seçimi mümkün değilse ortama uyum sağlaması için güzel bir halı veya kilim ile de bütünlük tamamlanabilir. Önemli olan rengi ve mobilyalar ile bir ahenk içerisinde olmasıdır.

Villa Oturma Odası Dekorayonunda Renklerin Uyumu
Villa Oturma Odası Dekorayonunda Renklerin Uyumunu Yakalayın

Duvarlar ve avizeler de unutmamalıdır. Özellikle güneş almayan odalar için iyi ışık sağlayan ampuller ve bu ampullerin ışığını kesmeden şıklık sağlayabilecek avizeler tercih edilmelidir. Günümüz villa dekorasyonlarında eskiye nazaran fazla şaşaalı, taşlı, simli modeller değil daha minimalist, modern ve tasarım ürünler tercih edilmektedir. Ancak burada son tercihe ev sahibi ile birlikte karar verilecektir. Villa iç dekorasyon göz önünde bulundurulduğunda tarzınıza uygun avizeyi seçebilirsiniz. Duvarlar da elbette aksesuarlarla dolmalıdır. Şık tablolar ve aynalar özellikle villa gibi lüks görünüme sahip evler için her zaman kurtarıcı durumundadır. Çerçevenin şekli ve rengi ortamı ağırlaştırmaması adına modern tarzda olmalı ve duvara kontrast bir renkte olmalıdır. Örneğin fildişi renginde bir duvarın üzerinde kahverengi çerçeve oldukça güzel duracaktır.

Dekorasyon ürünlerimizi incelemek için Yasmina Home‘u ziyaret edebilirsiniz.

Villa Mutfak Dekorasyonu

Villa Mutfak Dekorasyonu
Villa Mutfak Dekorasyonu

Villa mutfak dekorasyonu yaşam alanınızın en lezzetli kısmının şıklıdır. Bir mutfaktaki en önemli detay her şeyi içine sığdırabileceğiniz dolaplar olmasıdır. Dışarıda duran, dolaba sığmayan her eşya fazlalık olarak duracak, göz kalabalığı edecek ve lüks görünümden taviz verdirtecektir. Bu yüzden dolap ile eşya miktarınız birbirine yakın miktarda olmalıdır. Çekmecelerin ve dolapların içerisinde organizer olması işinizi kolaylaştıracaktır. Dolapların sade bir renge sahip olması, modern çizgiyi bozmayacaktır. Aynı şekilde ahşap da biraz eski moda duracağı için konseptinize uymuyorsa kullanılmamalıdır. Orta tezgâhınız varsa bu, mutfağınızı çok daha modern ve lüks bir görünüme kavuşturacaktır. Üstelik bar sandalyeleri ile birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz hem son derece şık hem de samimi bir ortam yaratılacaktır. Ocak cam malzemeden, servis gereçleri ve tabakların modern tasarımlardan, beyaz eşyaların ise teknolojiye ayak uydurun modellerden seçilmesi mutfağın kalitesini artıracaktır. 

Beyaz eşya görünümünden hoşlanmayan kişiler beyaz eşyalara özel dolap yaptırabilir ve böylece kendilerini saklayabilirler veya mutfak dolaplarına uygun bir renk ile beyaz eşyalarını kaplatabilirler.

Yemek masasının ise mutfağa mı oturma odasına mı yoksa ayrı bir odaya mı konulacağının karar verilmesinin ardından seçimi yapılabilir. Villa, her zaman kalabalık bir ortama sahiplik edecekse masanın büyük olmasıyla birlikte sandalyelerin de rahat ve geniş olmasına özen gösterilmelidir. Böylece aileniz veya misafirlerinizle konforunuzdan ödün vermeden yemek yiyebilir ve zaman geçirebilirsiniz.

Villa Yatak Odası Dekorasyonu

Villa Yatak Odası Dekorasyonu
Villa Yatak Odası Dekorasyonu

Villa yatak odası dekorasyonuna başlamadan önce kıyafetlerin nerede duracağına karar vermelisiniz. Eğer kıyafetleriniz ayrı bir giyinme odasında değil de yatak odanızda olacaksa buna göre bir dolap seçimi yapmalısınız. Gömme dolap için yeriniz varsa bu yerden tasarruf edeceksiniz demektir. Yoksa da yatağınıza, mobilya ve duvar renklerinize göre bir dolap seçimi yapabilirsiniz. Villayı bütün bir sene kullanacaksanız dolabın yeterince geniş olduğundan emin olmalısınız. Sadece yaz için ise kendinize yetecek bir boyut diğer eşyaları rahatça kullanabilmek açısından yeterli olacaktır.

Yatak ve başlık seçimini yine oturma odasındaki gibi önce renk sonra kumaş uyumuna bakarak yapmalısınız. Özellikle yaz için tercih edilmiş modern bir villa dizayn ediyorsanız kadife gibi ağır kumaşlar evin ferah görüntüsünü perdeleyecektir. Bu yüzden daha soft kumaşlar tercih edebilirsiniz. Odanızın ve evinizin görkemine göre yatak başlığı büyük ve süslü bir dikdörtgen olabileceği gibi daha minimalist, yuvarlak hatlı ve yumuşak görünümlü olabilir. Odanızla uyumlu yatak örtüsü takımını da almayı ihmal etmeyin.

Yatak Odası Dekorasyonunda Aksesuar Kullanımı
Yatak Odası Dekorasyonunda Aksesuar Kullanımına Önem Gösterin

Şifonyer, boy aynası, makyaj aynası, komodinler, sandalye, puf, Josephine koltuk (dinlenme koltuğu) gibi mobilyalar odanın tamamlayıcı parçalarıdır. Eğer yeterli alan varsa ve bu mobilyaları almak istemezseniz oda çok boş görünebilir. Bunun yerine kendi zevkinize uygun tercihleri yapıp sıradan bir yatak odasını oldukça şık bir hale getirebilirsiniz. Fazla aksesuar ve dekorasyon öğelerinin kullanımı odayı rahatsız bir hale getirebilir. Dinlenmek ve uyumak için kullanılan bu alanı çok fazla dekorasyon ürünü ile doldurmak odayı modern çizginin dışına çıkarabilir ve dinlenecek kişinin yeterince rahat edememesine sebep olabilir. Bu yüzden dengeyi iyi kurmalısınız. Aydınlatma için ise parlaklığı ayarlanabilir bir ampul ve güzel bir avize seçebilir; dilerseniz yatağın ucuna denk gelecek şık bir kilim alabilir ve odayı tamamlayabilirsiniz.

Villa Bahçe Dekorasyonu

Villa Bahçe Dekorasyonu
Villa Bahçe Dekorasyonu

Villaya gelindiği zaman görülecek ilk yer bahçedir. En az iç mekân tasarımı kadar önemli olan bahçe, içerisinde zaman geçirecek kişiler için rahatlama alanı olarak kullanılacaktır. Bu yüzden kullanılan her mobilyanın, seçilen her dekorasyonun göze hitap ettiği kadar rahat da olması önemlidir.

Kış bahçesi dekorasyonları hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Öncelikle nasıl bir bahçe istediğinize karar vermelisiniz. Çiçeklerde dolu bir bahçe mi, sadece çimenleri olan bir bahçe mi yoksa sadece yemek için kullanılacak bir alan mı olacağını düşünmelisiniz. Her türlü kullandığınız koltuk takımının, kahve masasının veya yemek masasının bütün evin şıklığına uyum sağlaması gerekmektedir. Kullanacağınız tarz klasik de olsa modern de olsa seçim yaparken aşırıya kaçmaz, sadelikten yana olursanız bahçeniz çok daha şık gözükecektir. Örneğin hasır koltuklar ve açık renk minderler hem bahçeye uyum sağlayacak hem de etrafındaki rengârenk çiçeklerle birlikte oldukça hoş gözükecektir.

Kullanılabilecek diğer villa bahçe dekorasyon ürünleri tekli salıncak, geniş salıncak, ışıklandırma gibi öğelerdir. Yerden aydınlatmalar her zaman bahçeler için daha modern ve şık olmuştur. Ayrıca gözünüzü de çok yormayacağı için akşamları daha keyifli geçirebilirsiniz. Villa eğer bir havuza sahipse mobilyalarla uygun şezlong seçimi yapabilir, uygun alanınız varsa bir havuz başı mini bar yaptırabilirsiniz. Bu alanda hem barbekü/mangal yapıp, hem içecek bir şeyler hazırlayıp hem de yaz akşamları havuz başında sevdiklerinizle birlikte eğlenceler düzenleyerek değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazıyı Paylaş

Birlikte Tasarlayalım

Uzman mimarlarımızla yaşam alanlarınızı birlikte tasarlayalım!