2024 Yılının Lüks Ev Dekorasyon Fikirleri

lüks ev dekorasyon fikirleri
Lüks Ev Dekorasyon Fikirleri

Lüks iç ev dekorasyon fikri, evlerini olduğundan daha lüks göstermek isteyen kişiler için artık günümüzde çok daha kolay hale geldi. Ürün ve tasarım seçeneklerinin çoğalmasıyla birlikte ulaşılabilirliğin de artması, herkesin evini istediği görkemde dizayn edebilmesine olanak sağladı. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazımıza göz atabilir, daha detaylı destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İşte evinizi güzelleştirebilmeniz için lüks ev dekorasyon önerileri:

  • Doğru Renk Uyumunu Yakalayın
  • Lüks Mobilya Seçiminde Dikkatli Olun
  • Lüks Ev Dekorasyonunun Vazgeçilmezi: Duvarlar
  • Lüks Aksesuarlara Önem Verin

Renk kullanımı bir ev dizaynında ilk dikkat edilecek şeydir. Kullanılan renklerin birbiriyle uyumlu olması, evin havasını değiştirmede büyük rol oynar. Özellikle mobilya ile duvar renginin göz yormaması, lüks göstermesi ve kullanılan aksesuarları yok etmemesi gerekmektedir. Bunun için açık veya pastel renkler tercih edilmelidir.

Renklerin Uyumunu Yakalayın

Bu renkler iç mekânın daha geniş ve ferah gözükmesini sağlayacak ve halı, avize, tablo gibi dekorasyon öğelerinin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Duvar rengi ile zıt olabilecek mobilya rengi de mobilyanın dikkat çekme olasılığını artıracaktır. Örneğin açık renk bir duvarla birlikte kahverengi, antrasit veya pastel koyu yeşil tercih edilen koltuklar; beyaz duvara beyaz koltuk eşleşmesinden çok daha ön planda duracaktır. Aynı şekilde kullanılan duvar aksesuarlarının, avizelerin veya bibloların da mekân içerisinde parlaması tamamen kullanılan renklere bağlıdır.

Lüks Mobilya Seçiminde Dikkatli Olun

lüks mobilya tercihi nasıl olmalı?
Lüks mobilya tercihi nasıl olmalı?

Tercih edilen mobilyaların birbirleriyle uyumlu olması oldukça önemlidir. Örneğin; köşeli bir koltuk seçiminin yanında yuvarlak hatlı halılar ve masalar tercih edilmesi göz kalabalığı yapacaktır. Bu yüzden yuvarlak hatlı mobilyalar için yuvarlak, köşeli ve sert hatlı mobilyalar için ise yine aynı şekilde köşeli dekorasyon öğeleri tercih edilmelidir. Yani, aynı tip mobilyaların kullanılması mekânın şıklık derecesini etkileyecektir.

Tercih yapılırken renk detayını gözden kaçırmamalı, pastel renkler kullanmaya özen gösterilmelidir. Tamamlayıcı pastel renkler kullanmak her zaman artı puan toplamaktadır. Masa, zigon, TV ünitesi gibi mobilyaların renkleri ise yine duvar ve koltuk renkleriyle uyumlu olarak seçilmelidir. Ünitenin aksesuarlar için müsait alana sahip olması, daha fazla obje kullanılması açısından çok daha işlevseldir ve istenilen şıklığa olanak sağlayabilir. Odaya köşe takımı mı yoksa klasik berjerli koltuk takımı mı alınacağına ise tamamen mekânın sahip olduğu alana bakılarak karar verilmelidir. Bunun için en doğrusu alanında uzman iç mimarlara danışmaktır. Böylece lüks görünümden ödün vermeden ve alanınızı kısıtlamadan evinizi güzel bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Lüks Ev Dekorasyonunun Vazgeçilmezi: Duvarlar

Duvarların boş kalması, lüks dekorasyon isteyen kişilerin en son isteyeceği şey olmalıdır. Boş duvarlar evi oldukça vasat gösterebilmektedir. Bunun için şık çerçeveli resimler, duvar saatleri, tablolar veya uygun renklerde metal figür ve aksesuarlar tercih edilebilmektedir. Lüks denildiği zaman insanların aklına hemen simli, altın, gümüş, bakır gibi renkler gelse de modern dünyada bu renklerden ziyade daha pastel, yumuşak veya düz, sakin renkler iş görmektedir.  Bu yüzden renk uyumuna dikkat edildiği sürece abartılı renklerden kaçınmak fayda sağlayacaktır. Fazla abartılı renkler kullanmak evin lüksten ziyade daha vasat görünmesine vesile olabilmektedir.

Duvar Dekorasyonu

Tabloların kullanıldığı mekâna uygun olması gerekmektedir. Örneğin bir “meyve kâsesi” tablosu salondan veya antreden ziyade mutfak için daha uygundur. Bu yüzden çerçeve ile birlikte içerisindeki resim de özenle seçilmelidir. Kendinizin, sevdiklerinizin, ailenizin veya kendi çektiğiniz fotoğrafların durabileceği bir alan varsa eğer mutlaka değerlendirilmelidir. Bu, evin “katalog” evinden ziyade “yaşayan” bir ev olduğu izlenimini de artıracaktır. Yaşayan evler, insana bir otel odası izleniminden çok yuva izlenimi verdiği için göze daha hoş gelecektir.

Lazer kesim ile veya şekillendirilen metal ile yapılmış figür dekorasyonlar da günümüzde oldukça popülerdir.

Zevkinize ve salonunuzun bütünlüğüne uyan bir duvar aksesuarı ile hem duvarlarınızı zengin gösterebilir hem de lüks dekorasyon seçimlerinize katkıda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde çok sayıda çeşidi bulunan aynalar sayesinde duvarınıza şıklık katabilmeniz de mümkündür.

İç mekan dekorasyonunda tablo ve heykel kullanımına dair tüm detaylara İç Mekanlarda Tablo ve Heykel Kullanımı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lüks Aksesuarlara Önem Verin

Evinize alabileceğiniz aksesuarların ve bu aksesuarlar ile yapabileceğiniz kombinlerin neredeyse sonu yoktur. Mekânınızın ağırlıklı renklerini ve mobilyalarını seçtikten sonra geriye içini dolduracak aksesuarlar kalacaktır. Öncelikle nerede ne kadar alana sahip olduğunuzu tespit etmeniz gerekmektedir. Örneğin biblo, minyatür heykel gibi aksesuarlar kullanacaksanız nereye ne kadar alacağınıza sahip olduğunuz alan karar verecektir. Kullanılabilecek çok çeşitte aksesuar vardır. Örneğin biblolar, heykeller, mumlar, tütsüler, vazolar…

Lüks Aksesuarlara Önem Verin
Lüks Aksesuarlara Önem Verin

Yemek masası, orta sehpa, konsol, zigon, TV ünitesi gibi mobilyaların üzerini doldurabilecek en ideal aksesuarlar şık biblolar, minyatür heykeller, mumlar ve çiçekler yerleştirilmiş vazolardır. Elbette masaların üzerine önce şık bir örtü de serilebilir. Renkler her zaman tamamlayıcı renklerden seçilmelidir ki aksesuarlar ön plana çıkabilsinler. Örneğin gri bir orta sehpanın üzerine beyaz gibi açık renk şık bir vazo oldukça ideal olacaktır. Kullanılacak alana göre set halinde bulunan biblolar da kullanılabilir. Üçlü narlar, yedili filler gibi oldukça popüler olan setler kullanılabileceği gibi kendi zevkinize uygun farklı ürünler ile kombinasyon da yapılabilir.

Kokulu mumlar, klasik tütsüler, geri akış tütsüleri, buhurdanlıklar lüks evlere ayrı bir hava katmak açısından kullanılabilen bohem ürünlerdir. Hem gözünüze hitap eden hem de ortama hoş koku veren bu aksesuarlar ile birden fazla duyuya hitap edebileceğiniz için evinizin şıklık derecesini artırabilirsiniz. Loş bir ortamda yakacağınız minik mumlar da evin havasını değiştirecektir. Klasik tütsülerden ziyade son dönemin modası olan geri akış tütsüleri ise ortamı adeta bir görsel şölen haline getirecektir.

Bu tarz ürünlere yasminahome.com‘dan ulaşabilirsiniz. En önemli ve dikkat edilmesi gereken konu ise sadelik ve düzendir. Sunduğumuz ev dekorasyon fikirleri her ne kadar birçok eleman içerse de bu fikirleri bir uyum içinde kullanmak da sanattır.

Daha fazla detay için Villa Dekorasyon Fikirleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İç mimarlık ofisi olarak uzman mimarlarımızla birlikte yaşam alanlarınızı yeniden tasarlıyoruz. Size en uygun dekorasyon fikirlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lüks Ev İç Dekorasyon Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazıyı Paylaş

Birlikte Tasarlayalım

Uzman mimarlarımızla yaşam alanlarınızı birlikte tasarlayalım!