Outdoor Mutfak Dekorasyonları – 2024

Outdoor Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklar herkes için önemli yaşam alanları arasında yer alır. Bu bölümlerin en doğru ve istenilen şekillerde tasarlanması ise yaratıcı fikirler sayesinde olur. Yasmina İç Mimarlık Ofisi olarak yaratıcı bir hayal gücü ile evin içinde ya da dışında en güzel köşeler haline gelebilecek outdoor mutfak dekorasyonlarının nasıl oluşturulabileğine değineceğiz.

Açık havada yemek yapmaktan ve aile yemeklerini organize etmekten hoşlananlar, hafta sonu parti organizasyonlarından keyif alanlar açık alan mutfaklarında hayal güçlerini konuşturabilir. Çatı bahçe mutfakları bunlara verilebilecek örneklerden biridir. Evlerin teraslarına konumlandırılacak bu mutfaklar sayesinde keyifli bir alan yaratmak mümkün olur.

Sıcak havalarda dışarıda yemek yapmak birçok kişi için ideal seçenekler arasında yer alır. Bu mekanlarda kalabalık organizasyonların yapılması da kolaylık sağlaması açısından tercih edilir. Herkesin bir arada olabileceği bu keyifli yemek sohbetleri dünya genelinde birçok insan için tercih sebebidir.

Bu tür alanlar tasarlanırken kullanıcıların bütçe dostu olması, konumlandırılacağı alan ve kullanılacak malzemelerin kalitesi ile birlikte işçilik de önemli olur. Tasarım aşamasında bakım süreçleri de dikkate alınmalı ve tercih edilecek aksesuarlarla ana malzemelerin dış etkenlere dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.

Barbekü Sistemleri ve Hazırlama İstasyonları

Barbekü tercih edilirken ev sahibinin ihtiyaçları dikkate alınır. Bu ürünlerin açık alanda kalması nedeni ile kaliteli malzemelerden üretilmeleri uzun süre kullanılmaları için dayanak yaratır. Paslanmaz malzemeler bu noktada önemli hale gelir.

Dış mekanlarda kullanılacak yemek hazırlama istasyonları taş malzemelerden üretilebileceği gibi suya dayanıklı ahşap malzemeler kullanılarak da yapılabilir. Bu mekanların çatı sistemleri kullanılarak güneş ve yağmur gibi etkenlerden korunması mümkündür.

Evin içindeki şık bir mutfak havası dış mekanlarda da kolayca yakalanabilir. Bunun için yapılması gereken ise evin mimari yapısı ile uyumlu bir tasarımın tercih edilmesidir. Tasarım aşamasında profesyonel destek alınması ise istenilen sonuçların elde edilebilmesi için gereklidir.

Kilden Üretilen Fırınlar

Kil fırınlar geleneksel yemek pişirme yöntemlerinin kullanılabilmesi açısından önemli örneklerdir. Bu fırınlarda istenilen her tür yemeğin pişirilmesi söz konusudur. Pizza yapımından evde ekmek yapmaya kadar birçok çeşitte ürün burada hazırlanabilir.

Kil fırınların dekoratif olması ve dış etkenlere dayanıklılığı da önemli avantajları arasında yer alır. Evde yaratılmak istenen dekorasyon etkisine bağlı olarak da bu tür fırınlar tercih edilebilir. Bu tür fırınların ahşap depolama alanlarına sahip olması da çalıştırılması için gerekli olan enerjinin sağlanabilmesi açısından avantajlıdır.

Taş Zeminli Mutfaklar

Doğal görünümlü taşlardan oluşturulan taş zeminli mutfaklar da kullanıcılar açısından tercih edilebilecek örnekler arasında yer alır. Bu tür mutfaklarda kullanılacak aksesuarlar aracılığı ile tezgahların göz alıcı hale getirilebilmesi mümkündür. Bahçeli evlerde verandalara yerleştirilecek mutfak alanları da ideal seçenekler arasındadır. Ev sahibi açısından da kolaylık yaratan bu uygulama gelen misafirlerin rahat bir şekilde ağırlanmasına olanak yaratır. Bu tür mutfak alanlarında hazırlama alanı açısından geniş bir tezgâhtan yararlanılabilir.

Ahşap ve taşın birlikte kullanıldığı yemek alanları da kullanım kolaylığı yaratır. Ahşap malzemelerle doğal taşların birbirine uyarlanması evin dış mekânında doğayla uyumlu bir tablo oluşturur. Bunun için kullanılacak malzemeler eve ayrı bir sıcaklık katar. Taşın mutfak malzemesi olarak klasik kabul edilmesine bağlı olarak güçlü bir dekorasyon etkisi ve kullanım kolaylığı bulunur.

Mutfak tezgâhı olarak granit tezgahların tercih edilmesi görsel etkiyi kuvvetlendirir. Ayrıca çelikten üretilen materyaller de dayanıklılıkları ile öne çıkar. Açık bahçe mutfaklarında açılabilen çatı sistemleri kullanılabilir. Ayrıca bu tür mutfaklarda ızgara, fırın, buzdolabı, dolap, tezgah ve lavabo alanlarının da yerleştirilme biçimleri dekorasyonu etkileyecek bir yaklaşımdır.

 

Yazıyı Paylaş

Birlikte Tasarlayalım

Uzman mimarlarımızla yaşam alanlarınızı birlikte tasarlayalım!